Élet egy alföldi kastélyban

A a XIX. századi berendezéseken kívül az Almásy-kastély az egykor itt dolgozók életét és munkáját hivatott bemutatni, azt, hogy kik és hogyan gondoskodtak a kastély zavartalan működéséről. Hogy hogy tetszett és, hogy miért érdemes  ide ellátogatni, ha arra visz az utatok ( mondhatnám, ha arra jöttök-mentek ugye), azt most jól el is mesélem Nektek, Kedves Olvasók.

Az Alföld és a kastélyok is közel állnak a szívemhez, úgyhogy  nem volt kérdéses, hogy megyek egy kört az újonnan felújított Almásy-kastélyban, Gyulán. 

A legjobb, hogy sok más kastéllyal ellentétben, itt lelkiismeret furdalás nélkül, mindent lehet fotózni, amit nekem nem is kellett kétszer mondani. A képeket pedig megosztom Veletek is, így láthatjátok is azt, amiről olvastok.

Sőt, a kastélyban – egyedülálló módon- több holoprojektor is segít elképzelni, hogy mi és hogyan is folyt a színfalak mögött, amiről videót is mutatok Nektek.

A felújított Gyulai Almásy-kastély

Az Almásy-kastély este, fotó: szepmagyarorszag.hu

Tehát, az Almásy-kastély Gyulán a Várfürdő közvetlen szomszédságában és a Várral szemben található. Hogy őszinte legyek, elég sokat jártam Gyulán korábban, a Várfürdőben is megfordultam néhányszor, de én erre a kastélyra egyáltalán nem emlékszem, de másoktól is hallottam ezt. Minden esetre, láttuk vagy nem láttuk, de bizony ez a gyönyörű kastély már az 1700-as évek óta ott áll a helyén, persze nem a mai állapotában. Felújításra szorult, az idei évtől látogatható.

Ilyen volt:

Az Almásy-kastély felújítás előtt, fotó: egykor.hu

És ilyen lett:

Az Almásy-kastély mai pompájában

A következő képen, nem tudom, feltűnik-e egyből, de a kalap a földön van, ami nem véletlen, és nem is a kastély szellemeinek galád játéka: a kalapnak bizony a földön volt a helye. Sem a székre, sem az asztalra nem volt szabad tenni a kalapot.

A társalgó szobában a kalapot a földre helyezték

Kitaláljátok, hogy mi látható a lenti képen? 🙂

Ahová a király is gyalog járt

Nem, nem a felültöltős mosógép a helyes válasz: ez egy árnyékszék.

A következő képeken a kulcsárnő szobájában járunk.  A kulcsárnő, vagy más néven a házvezetőnő volt a cselédek közül a legrangosabb, ez nagy felelősséget jelentett, így érthető, hogy sok kulcs volt található az ő szobájában. Ezt jelképezi a plafonról alá lógó rengeteg színes kulcs.

A házvezetőnő szobája



A házvezetőnő fontos munkáját jelképező kulcsok

Azt már hallottuk, hogy milyen sok rétegből álltak a csodás ruhaköltemények, amiket hordtak a XIX. századi nők, itt meg is nézhetjük ezeket külön-külön.

Az alsó, alakformáló réteg



Az alsó szoknya az alakformáló rétegen, erre jött még csak a java

További képekért kattints a képgalériára, érdemes megnézni:

A kiállítás rendkívül interaktív, a már említett holoprojektorokon kívül  modern, 3D-s és egyéb multimédiás elemekkel szemléltetik és segítik megeleveníteni a régi korok világát a mai világ számára.

Holoprojektoros bemutatók az Almásy-kastélyban:

Jegyárak: ami a jegyárakat illeti, én a Négy az egyben jegyet ajánlom, én is ezt választottam. Ezzel a jeggyel látogatható a kastély egésze a toronnyal, az időszaki és az állandó kiállítással együtt, valamint a Gyulai Vár is.

Nekem tetszett a kastély, egy látogatást mindenképp megér, amire olyan 2-3 órát szánhatunk, a várral is számolva. Azután pedig jöhet egy fürdőzés a Várfürdőben, séta a szép és virágos belvárosban, ebéd egy hangulatos hagyományos magyar étteremben, rollerezés a városban, vagy, amihez csak kedvünk van. 🙂

Bővebb információ az Almásy-kastélyról: Gyulai kastély és Visit gyula

– Apropó, sajnos már majdnem két hete el vagyok maradva a bejegyzésekkel, aminek nagyon egyszerű oka van: itthon vagyok. Egy picit Angliát és az esőt magam mögött hagyva élvezem a magyar napsütést, és hát rengeteg a pótolni való a házam táján is, de igyekszem behozni a lemaradást. – 

fotók: saját

Ha tetszett a cikk és szívesen látnál még az írásokból kimaradt képeket és videókat, látogass el a facebook oldalra is és lájkolj bátran: JöttMentBlog

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »