A heti Anglia szereplője ezúttal egy északkelet angol kisváros, Hartlepool. Az Északi-tenger partján fekszik, elég sok nehéz napot okozva ezzel számomra, sajnos nem állom túl jól a szelet. A jéghideget meg pláne. Ettől eltekintve, nézzük, mit is fontos megemlíteni a majom lógatókról.
A micsodáról?! Kérdeztem vissza lendületből, mikor először hallottam a dolgot. Ó, ez csak egy helyi legenda! Olyannyira helyi, hogy akárkivel találkoztam eddig az ország bármely pontján, azért Hartlepoolt és a majom sztorit egész gyorsan megemlítette teljesen magától, hangos nevetés kíséretében. A történet szerint réges-régen, a Napóleoni háborúk idején elsüllyedt egy francia hajó Hartlepool partjainál. Egyetlen egy túlélő volt, mégpedig egy majom, amiről azt gondolták a városiak, hogy francia kém. Ha pedig francia kém, akkor halál reá. A szegény majmot fellógatták, így lemoshatatlanul megszerezve maguknak a majom lógatók jelzőt.
A majomnak egy szobrot is állítottak a kikötőben, lehet neki pénzt dobálni és kívánni is ( nem dolgozik olcsón, pár pennyért ne várjuk tőle a lottó nyerőszámokat, de ay Eb eredményeket se ).
Manapság azért már szerencsére túlélik az állatok a hartlepooli látogatást, a fókák például rendszeresen megjelennek a parton egy kicsit sütkérezni. Egy, a szárazföldbe benyúló kis öbölbe például minden alkalommal beúsznak a dagállyal együtt, az apállyal pedig el is tűnnek. A hely érdekessége, hogy látván a környéket, mindenre gondolnál, de fókákra egészen biztosan nem: iparvidék, tele erőművel és gyárakkal, mégis itt érzik jól magukat ezek az állatok. Borjúfókát és szürke fókát figyelhetsz itt meg a természetes élőhelyükön, láthatod őket játszadozni is. Ugrálnak a vízben, némelyik az emberhez is közelebb merészkedik, ki-ki dugja azt a zabálnivalóan édes fejét a vízből és csak figyel azokkal a hatalmasra nyílt szürke szemeivel. ( Szeretnék egy fókát!)

Képek: stocktonteesside.co.uk
Ha már hajótörött majmokról és jóllakott fókákról szó esett, következzen most a tenger maga. Északi-tenger, nagyon hideg és szeles, de nagyon szép. Kék, örökké hullámzó víz, ameddig csak a szem ellát. A hajókikötőben rákász-és halász hajók állomásoznak a megfelelő vízállásra várva. Időnként partra sodródik egy-egy bálnatetem is ( ők már így érkeznek, semmi köze halálukhoz a hartlepooli embernek ). Bálnát egyébként legközelebb Skócia nyugati partjainál lehet látni, ha valaki szeretne bálnalesre menni ( nálam bakancslistás! ). Napos nyári hétvégéken megtelik a tengerpart emberekkel: napoznak, fagyiznak, fish&chips-eznek, kutyát sétáltatnak.

Naplemente az Északi-tengernél

Az óváros, Headland sziklái

Seaton Carew- ahol most víz van, ott apálykor minden száraz

Hartlepool kikötő
A kikötőben éttermek, bárok, “pub”-ok hosszú sora található.
Hartlepoolban, azon belül pedig a város múzeumában található a legrégebbi, most is a vízen úszó brit csatahajó. Gyerekeknél biztos siker, nem hiába akar annyi hartlepooli apróság kalóz lenni nagy korában. De felnőtt férfi embert is láttam már a hajón csimpaszkodni. S, hogy lássuk, mit is jelent az, hogy legrégebbi, ugorjunk vissza az időben majdnem 200 évet: a hajót 1817-ben építették Indiában, Bombay-ben. Hartlepoolba 1987-ben került és közel 10 évig tartott a restaurálása. Kívül-belül megtekinthető.

HMS Trincomalee – a legidősebb brit csatahajó
5+1 tény Hartlepoolról:
- Az időszámításunk utáni 7. évszázadban alapították.
- A neve jelentése: szarvas a tengernél. Régen azért jöttek ide az emberek, majd telepedtek is le, mert itt lehetett szarvasra vadászni.
- Hartlepooltól mindössze alig egy órányira található az Egyesült Királyság legnagyobb bevásárló- és szabadidő központja ( 190.000 m2 ).
- A legmelegebb hónapnak július tekinthető, átlag 19 fokkal. Télen az átlag hőmérséklet 6-7 fok. Hó nem nagyon esik. Nyáron tehát jóval alulmarad a magyar viszonyokhoz képest, télen azonban ritkán mutat a hőmérő 0 foknál kevesebbet.
- Hartlepoolból Edinburgh körülbelül 3 óra alatt elérhető autóval, míg London 4,5 órányira van.
+1 Északi kisváros, úgyhogy se emeletes busz ( néha azért látni néhányat, de csak átutaznak ), se piros telefonfülke 🙂
Forrás: wikipedia , Hartlepool`s Maritime Experience
Ha tetszett a cikk és olvasnál a jövőben is tőlem, lájkold a facebook oldalt is: JöttMentBlog
Még több Anglia jön-jön-jön!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: